Friday, August 29, 2014

Sense and Sensibility / Duygu ve Duyarlılık


"Duygu ve Duyarlılık"Sampleri
Bu "örnekleme tablo" yu
Jane Austen' in aynı adlı romanından çarpı işine uyarlayan ,"West Wind Designs"
Sense and Sensibility Sampler
A novel by Jane Austen 
It is a "West Wind Designs" pattern! 
*-* 
Hello Blog Friends,

This week, I may say, I've been deeply involved in Jane Austen's world again!  While I've been working on this sampler; I was reading articles about her, watching Jane Austen's movies and mini serials of BBC, searching and surfing about Regency fashion and so on. It was "quite a Jane Austen week" indeed!

Hence, in this post, you'll find images from my favorite version of Sense and Sensibility (1995)  the items from Regency Era, related cross stitch works/patterns as well as Jane Austen's portrait! Moreover  you'll see some of my designs related with this era too!

I wish all of you a very happy weekend!
*-*

Merhabalar,

Sonbahar' ın ayak seslerini iyiden iyiye duyduğumuz; daha romantik, daha serin ve koşuşturmalı bir döneme girerken; uzun zamandır yapmak istediğim bir işi bitirdim bu hafta.

Eskiden beri bu blogu izleyenler ve beni tanıyanlar bilir; ( iş hayatımda da bu böyledir) Hangi tür bir çarpı işinin üzerinde çalışıyorsam; o işe ve döneme ait filmler izler, makaleler okur, araştırır ve kendimi tamamıyla konuya yoğunlaştırırım. Regency dönemi; klasik kanaviçe ve nakış üzerinde çok büyük etkisi olan dönemlerden biri. Çünkü gerek kıyafetler ve detayları gerek dönemin iç ve dış mekan tanzimlemeleri, kumaş üzerine uygulanabilecek çok sayıda alternatif sunabilmekte. Bu dönemi uzun zamandır ben de tasarım gözüyle incelemeye almış durumdayım. Hatta bazı çalışmalarım da oldu (Bir kısmını buradan paylaşmıştım). Bu döneme olan ilgim hala devam ediyor ve elimde yapılmayı bekleyen çok sayıda şablon bulunmakta.

Gelelim Jane Austen' e! Dünyada kadınlar arasında onun kadar hayranı ve geniş etki alanı olan başka bir kadın yazar var mı? bilemiyorum. J.Austen, "beyaz dizi" kıvamındaki romantik romanları ile batı dünyasında kendine çok sağlam bir yer edinmiş ve yıllar bu durumu değiştirmiyor; hatta tersine hayran kitlesi giderek artıyor.  Altını çizmeliyim ki 42 yaşında ölen yazarın; geriye sadece bir elin parmaklarından az sayıda eser bırakıp;bu kadar geniş bir kitleyi, böylesine sadık olarak kendine bağlamış olması, üzerinde durulması gereken ciddi bir pazarlama başarısıdır. 

Aşağıda bu yayını pekiştireceğini düşündüğüm fotograf ve bilgiler ile benim, bu döneme ait bazı tasarımlarımı bulacaksınız. 

Hepinize sağlıklı, huzurlu ve sevdiklerinizle güzel anları paylaşacağınız bir hafta sonu dilerim...

Jane Austen ve Regency Dönemi

Portrait of Jane Austen, drawn by her sister Cassandra (c. 1810)
Austen' in kızkardeşi Cassandra tarafından yapılan portresi (1810)

Jane Austen, dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Yaşadığı döneme ilişkin tasvirleri ve kahramanlarının karakterleri romanlarının klasikler arasında yer almasını sağlamıştır. Jane Austen bir köy papazının yedinci çocuğuydu. Babası tarafından eğitilmişti. O dönemdeki kadınlardan daha iyi bir eğitim aldığı için şanslıydı. Ebeveyni, çocukların hayal gücüne dayalı oyunlarını cesaretlendirdi. Papaz evinin ahırını, yaz tatillerinde ailelerin oyunlar sahneye koyabileceği küçük bir tiyatroya çevirdiler. Austen, 12 yaşına geldiğinde kendi hikayelerini yazıyordu; fakat ilk romanının yayımlanması için yaklaşık 25 yıl daha geçmesi gerekecekti. Austen'in romanları, günümüzde oldukça popülerdir. İnsanların zaaflarını esprili bir anlayış ve zarif bir mizahla eserlerinde işlemiştir. Romanlarının başkahramanlarının hepsi kadındır ve romanlarının hepsi de mutlu bir evlilikle sona ermiştir. İlk olarak Aşk ve Yaşam (Sense and Sensibility) (1811) adlı kitabı basıldı. Bunu Gurur ve Önyargı (Pride and Prejudice)  (1813), Mansfield Parkı (1814) ve Emma (1816) takip etmiştir. Northanger Manastırı (Northanger Abbey) ve İkna (Persuasion) romanlarının her ikisi de Austen'in ölümünden sonra 1818'de basılmıştır. Bütün bu romanlar anonim olarak yayımlanmıştır.
Austen, hiç evlilik yapmamış, bunun yerine romanlarının birçok bölümünün geçtiği Bath dahil birkaç yerde ailesiyle birlikte yaşamıştır. Mayıs 1817'de aile, Austen'in hastalığına çare aramak için Winchester'e taşınmış; ancak yazar, iki ay sonra ölmüştür. Cenazesi Winchester Katedrali'nde gömülüdür.
Jane Austen'in tüm romanları, televizyon veya sinemaya uyarlanmış, en başarılı 3 romanı film yapılmıştır. Bunlar: Aşk ve Yaşam(1995), Emma ve İkna (her ikisi de 1996'da gösterime girdi.) Gurur ve Önyargı 1995'te çok başarılı bir televizyon dizisi oldu. 2013 yılında yayımlanışının 200. yıldönümü özel etkinliklerle kutlanan "Aşk ve Gurur" (Pride and Prejudice) romanı ortalama her on yılda bir ya bir sinema filmi, ya da televizyon filmi veya dizisi haline getirilmiştir[1].
18 Haziran 1817'de göğüs kanserinden ölen Jane Austen; öldüğünde henüz 42 yaşındaydı. Winchester Katedrali'ne gömülmüştür. (Kaynak wikipedia)


The cottage in Chawton, where Jane Austen lived during the last eight years of her life, now Jane Austen's House Museum
Jane Austen' in Chawton'daki Ev MüzesiFragments of  Sense and Sensibility- 1995 
Romanın, 1995 yapımı filminden kareler 
(Emma Thompson,Kate Winslet, Hugh Grand, gibi tanınmış oyuncuların rolleri paylaştığı versiyonu)


Regency Döneminde kırmızı renk ve bazı objeler


Regency Shoes - Kadın ayakkabı örnekleri


Regency Ivory Pocket Almanac Notebook and Diary , 1800's .
Fildişi  Ajanda -Not defteri

A detail of a woman daily costume 
Regency dönemi dış giysi kol detayı
*-*
Jane Austen and Cross Stitch
Jane Austen romanlarından uyarlanan bazı şablonlarBu şablonlar da bendenizin; buradan paylaşmadığım döneme ait başka şablonlarım da mecuttur....32 comments:

 1. Bayılırım Jane Austin'e !
  Aşk ve Gurur,Emma ve diğerleri gençliğimde değil olgun yaşlarımda okuduğum harikalardır...

  Çarpılarınızla nefes alan bu güzel edebiyat eserine hayranlığımı anlatacak sözcükleri dizemedim. Elleriniz dert görmeye ,hep çarpılaya .
  Mutlu hafta sonları Nurdan hanımcığım!

  ReplyDelete
  Replies
  1. :)) Ne kadar romantik bir çift olduğunuzu, gözlerimle gördüm ben zaten ki! :))

   Jane Austen' e gelirsek, kalemi güçlü bir yazar ve yazılarından alt yapısı da sağlam bir yazar şüphesiz. Benim favorim, ölümünden sora yayınlanan Persuasion (İkna) romanı. Orada babası ve kardeşleri tarafından benimsenmeyen "Anne Eliot karakteri, yazar; kendisini anlatıyor dedirtiyor bana. Ayrıca o ramanda yer alan not/mektup; sanırım edebiyat dünyasında şimdiye kadar yazılmış en romantik not - mektuptur.

   Gelelim bu işe; son derece keyif alarak yaptım bu küçük işi. Sizin beğeninizi aldıysa tamamdır.

   Çok teşekkür ederim yorumunuza, ziyaretinize ve güzel enerjinize; içim ışıkla doldu vallahi :)

   Dileklerim sizler için aynı benim de.....

   Delete
 2. Oh, Nurdan, so many wonderful! I love Jane Austen! Your work is amazing, bravo!

  ReplyDelete
  Replies
  1. :) Good to know you are also a fan of Jane Austen ! Glad you like whatever I shared in this post!
   Thank you so much for your sweet comment Daniela!

   Delete
 3. Nurdan hanım, siz nasıl bir yeteneksiniz... Yaptığınız işleme de çok güzel, ama şablon tasarımı çok başka bir konu. Bir vintage aşığı olarak tasarımlarınıza bayıldım. Sevgiler...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Esra Hanım, bu yorumdan ziyade kocaman bir iltifat olmuş; içtenlikler çok teşekkür ederim.

   Şablon tasarımı ( ben, her ne kadar elle tek tek boyanan Berlin işi tasasım ve şablonlara öykünüp - gayret göstersem de)düşündüğünüz kadar zor değil. Teknoloji bu alanda geniş imkanlar sunuyor meraklısına. Ben,biraz daha farklı bir yol izlemeye çalışıyorum. Teknoloji benim tasarımlarımın %40-45 i arasında bir katkı sağlıyor; kalanı kareleri tek tek boyamaca. O nedenle uzun zaman ve dikkat istiyor. Yine o nedenle bazı hatalar; simetri yanlışları kaçınılmaz oluyor.

   Bu, yaptığımın kopyalanmasını ya da tekrarını engellese de - yapmak isteyene renk listesi vermeyi çok zorlaştırıyor. Bu açıdan iyi bir (amatör) tasarımcı değilim ama kendine has biriyim diyebilirim.

   Vintage tutkunuz nedeniyle; sizi ve yaptıklarınızı diğerlerinden ayrı tutuyorum ya zaten ben de :)

   Bu güzel yorum için tekrar çok teşekkürler ve sevgiler!

   Delete
 4. Nurdan Hanım Merhaba, hem el emeği çarpı işiniz hem esin kaynağınız Jane Austen' i ele aldığınız dolu dolu yayınınızı büyük bir keyifle okudum. Bloglar vasıtasıyla sizi tanıdığımdan beri bloğunuzu keyifle takip sebebim, her ne konuyu ele alıyorsanız; çok yönlü yaklaşıyor olmanız benim için. Bu keyif dolu yayın için ve yaratıcı şablon tasarımınız için tebrik ediyor, selam ve içten sevgilerimi iletiyorum.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Handan Hanım sizi burada görmek ne kadar güzel böyle :) Haylidir selamlaşamıyorduk - çok sevindirdiniz beni.

   Öncelikle sistematiğim ie igili yazdıklarınızla beni çok mutlu ettiniz. Eminim, hepimiz ortaya her ne koyuyor olursak olalım, üzerinde yoğun düşünüyor, araştırıyor ve içimize sinene kadar derleyip tasarlıyoruz. Benim blog sistematiğimde; geçirdiğim bu sürecin özetini paylaşarak sonuca nasıl ulaştığımı özetlemek. Bazen fazlaca uzun olsa da, geçen bir zamandan sonra bana da hatırlatıcı işlevi görüyor.

   Yazdığınız yorum, paylaştığınız düşünceler ve varlığınızla; siz de ayrı renk ve ışık oldunuz; ben çok teşekkür ederim.

   Sevgiler ve içten selamlarımla

   Delete
 5. Óoooh! Cross stitch is wonderfull!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so very much Beata - you are so sweet :))

   Delete
 6. You have a beautiful pattern chosen and embroidered, Nurdan! it has a certain mood ... :)
  Have a nice weekend!

  ReplyDelete
  Replies
  1. This pattern was the most attractive one among the other J.A cross stitch patterns for me indeed! I loved the colours and characters of it!
   Happy to get approval from you too :)
   My wish is the same to you too ☺

   Delete
 7. Sen ne derya denizsin Nurdan..Emeğine bin kere sağlık :) "There is nothing like staying at home for real confort" tamm benim eşime göre. Sadece harflerini işleyebilir miyim acaba diye düşünürken bunun tamamen senin verdiğin ilhamdan olduğunu fark ettim:) Hepsi ayrı ayrı harika..

  ReplyDelete
  Replies
  1. :)) Çok teşekkürler sevgili Nilgün :))

   " Sevdiğin bir işi yaparsan mutlu; hangi işi yaparsan yap, elinden gelenin en iyisini yaparsan, başarılı olursun" mottosuna çok inanıyorum ben. Bu motto - nun hayatıma dahil olmasına çok gayret ettim haa ediyorum ve sanırım bu gayret uzun zaman da devam edecek.

   Kesinlikle işlenir ve buna çok da israr ederim hatta. Lütfen dene .:))

   Sevgiler

   Delete
 8. Wonderful stitching and images! I love JA!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you very much :)

   No doubt, J.A is the most popular writer, into women population of the world, and no surprise to hear such admiration about her!
   So welcome to the "Jane Austen lovers club " :D
   Hugs

   Delete
 9. Hi Nurdan! Wow...I love, love , love Jane Austen! I adore your pattern, the characters, the mood of that gorgeous period of the history.
  Kisses
  Alessandra

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hello Alessandra,:) It is so nice to see your absence over here - welcome back :)
   Frankly speaking, this era is giving me a huge inspiration and it strongly effects on my designing taste currently!
   Thank you for your supportive comment dear!
   Hugs

   Delete
 10. You made a beautiful Jane Ausitn collection.

  ReplyDelete
 11. Your work looks amazing.

  Have a nice weekend, Manuela

  ReplyDelete
 12. OMG. In polish "Rozważna i romantyczna" - I like this book and movie/serial. Your embroidery is beautiful :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes, it may call "romanticism"! Thank you for this lovely comment dear!
   Hugs

   Delete
 13. What about for the article! I like very matcht the novels of Jane Ausitn! I have read some books and watched some films. But I did not know the existances embroidery on these topics. Thank you, Nurdan!

  ReplyDelete
  Replies
  1. You are very welcome Svetlana and thank you for the comment!

   I've been interested in the Regency Era since a while! I've searched enough to find such patterns like this sampler! Not only J.Austen, there are a number of other women writers-novelists's characters in embroidery such as Alcott, Bronte Sisters etc.

   I am happy to give such info to whose may also beinterested in such historical embroideries!

   Happy Sunday

   Delete
 14. Πολύ ωραία ανάρτηση, ωραίες πληροφορίες και πολύ ωραία σχέδια !!!
  Καλό Σαββατοκύριακο !!!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Σας ευχαριστώ αγαπητέ - Έχω πάει στο blog σας μόλις τώρα :)

   Delete
 15. Hello Nurdan

  Beautiful stitching and lovely photos(:

  ReplyDelete
 16. Prachtig Nurdan.
  Dank je wel voor dit uitgebreide bericht.
  Liev egroet,

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dank je wel Willy!
   Het is altijd een genot om te horen van u!
   groeten

   Delete