Saturday, June 3, 2017

Sara's Woodland Garden / Sara' nın Orman Bahçesi

Hello Dear Friends,

We  entered the first month of summer. Even half of this year has passed already. Time is almost flying. 

I have not been productive lately. Things I started are going much slower than normal. There is also a significant slowdown in pattern designing. I hope, I can get through this period quickly.

Luckily, I have a twin sister. Thanks to our "mirror effect"; contrary to my temptation, Nursun is very hard working lately.

So, I'm putting  some pictures  of the works from Nursun's recent creation on this post. Briefly, Nursun's creation are usually made from used natural waste materials such as Sledge" made with the center of paper towel, cardboard and construction wire.

If we come to Sara's Sampler;  it is the only product worthy of this lazy period. You see its first progress.

As per Sara "My Woodland Garden";  Sara is one of  my favorite bloggers who I've been following for nearly 2 years (although I have not been able to visit recently). Her photographs show the unique nature of Finland. (Finland is also one of the countries I really like very much)

From extension; I inspired by her photography and designed a Sampler for her. Sara shared this partucular Sampler while ago  with its story on her blog. Since,she waits my progresses to  tell more about it.

 Under such mood, I'm afraid I'll keep her waiting for a while ... I'm sorry for that dear Sara.

*-*

The bird house is also another work that I started, but it is slowly progressing too. 
 In fact, it is a small "summer" pattern. I will also share the template when it's finished.

Yes, that's all I have to share.

I hope to be back here soon.

Thank you very much for the great comments you have left on the previous posts,

♥Stay with love♥


Chopin Nocturne No:20 Sharp Minor


Merhaba Sevgili Dostlar,

Yaz mevsiminin ilk ayına girdik  Bu yılın yarısı geçti gitti bile... Zaman, adeta uçuyor. Son zamanlarda hiç üretken değilim. Başladığım işler normalden çok daha yavaş ilerliyor. Desen tasarımında da  belirgin bir yavaşlama var. Umarım bu dönemi çabuk atlatırım.

Neyse ki benim bir ikiz kız kardeşim var.  Bizim  "ayna efekti" olduğundan; benim tembelliğimin aksine,Nursun çok çalışkan son zamanlarda.

Nursun'un kreasyonundan bazı işlerin fotoğrafını bu yayına koydum. Unutmadan; Nursun bebeklerini genellikle kullanılmış atık doğal malzemelerinden yapıyor.Örneğin resmini paylaştığım "Kızak" kağıt havlunun iç rulosu,karton ile inşaat telinden yapıldı.
*-*

Sara'nın Bahçesine gelirsek; tembel geçen bu dönemin kayda değer tek ürünü o.

Sara; 2 yıla yakın bir zamandır (son zamanlarda ziyaret edemiyor olsam da ) çok severek takip ettiğim "Sara " My Woodland Garden" adlı blogun evsahibi. Finlandiya'nın eşsiz tabiatını fotoğraflıyor. (Finlandiya çok sevdiğim ülkelerden biridir ayrıca) 

Bana verdiği ilhamla, onun için bir Sampler tasarladım ve kendisi ile de paylaştım.Sara , bu Sampler'ı ve onun hikayesini blogunda anlattı. Devamı için benim işlememi bekliyor. Hayli büyük bir desen ve korkarım onu uzun zaman bekleteceğim... Şimdiden özer dilerim Sara.

*-*
Kuş evi de başladığım başka bir desen ama o da yavaş ilerliyor.. Aslında küçük bir "yaz" deseni. Bitirince şablonunu da paylaşacağım.

Evet, şimdilik bu kadar dostlar.  Umarım kısa zamanda tekrar görüşürüz.
Unutmadan, önceki yayınlar için bıraktığınız tüm yorumlara içtenlikle teşekkür ederim.

♥Sevgi ile kalın♥

Bird House / Kuş Evi 

Multi Purpose Summer Pouch/ Çok Amaçlı Yaz TorbasıSantas / Noel BabalarThe Sleigh / Karton Kızak


13 comments:

 1. Geçen yıl sadece Helsinki yi gezebilmiş olmama rağmen ben de bu deniz ülkesini sevdim. İnsana huzur veren bir şey var havasında sanki.
  Bu duygu bence bu desene, renklere de yansımış. Ellerinize sağlık. Nursun Hanım ise şaşırtmaya devam ediyor. Bu kadar basit malzemelerle neler neler yapılabiliyor diye :) Maşallah!

  ReplyDelete
 2. Nurdan, what you are doing is beautiful! I wish inspiration and time for the embodiment of the plan!
  Have a nice summer!

  ReplyDelete
 3. A wonderful design.
  The Sampler looks great.
  Best wishes Manuela

  ReplyDelete
 4. Lovely stitching and design!! Your sister's creations are beautiful :)

  ReplyDelete
 5. Oh my goodness, dearest Nurdan! Fortunately I switched on my computer today and noticed that there are many visitors coming from your blog! :)
  (One of my computers doesn't work now and it has made my life a little bit more difficult.)
  Thank you for this wonderful post! The sampler is so very beautiful and your stitching is perfect. I love the little bird house. And of course I love your sister's beautiful work.
  I don't know yet what my next post will be, but I will show your sampler in it and add a link to this post.
  You may have noticed that I changed the name of the blog recently, tired with the cold weather and the gardening season that never starts. The new name is "Villa Emilia" (it's the name of our house), but the blog is always about gardening in the Finnish woodlands. :)
  Mega super big hugs! ♥♥♥

  ReplyDelete
 6. Nurdan, the design for Sarah is beautiful! You are a great girlfriend, you can create a sampler according to your interests on the blog. Really good!
  I like the skill of your "mirror image" Nursun!
  I warmly greet you both!
  Pááááá

  ReplyDelete
 7. 2 talented ladies! Well done girls on your sweet creations.

  ReplyDelete
 8. Dear Nurdan, your stitching is always perfect and very romantic. The bird house caught my eyes, it's so tender. Nursun's creation is very beautiful too
  Hugs Alessandra

  ReplyDelete
 9. Lovely embroidery Nurdan and Nursun!
  Groetjes!

  ReplyDelete
 10. A great new sampler, Nurdan. And some great work from your sister that you show here.

  ReplyDelete
 11. You and your sister are both so very creative, Nurdan--I loved seeing the sampler as well as Nursun's wonderful work :) I hope you have a very happy month of June!

  ReplyDelete
 12. Both of you have great talent. Cute work.:)

  ReplyDelete